WHIRLPOOL

Je všeobecně známo že horká koupel a masáž vzduchovými perličkami v kombinaci s vodní masáží mají velice blahodárné a prospěšné účinky na naše tělo. Používání masážního vířivého bazénu, jinak řečeno též whirlpoolu, hot tubu či spa díky aktivní masáži za tepla ulevuje od bolestí pohybového aparátu a spouští mechanismy ozdravných procesů v těle, tj. ducha, těla i mysli. Pravidelný pobyt ve vířivých bazénech díky účinkům relaxace, regenerace a rehabilitace je doporučován lékaři a terapeuty. Pozitivním účinky hydroterapie jsou prokazatelné a ocení je bez rozdílu každý.

  • Hydroterapie, je účinná masáž v teplé vodě tlakem vodních proudů a vzduchovými bublinkami. Vylaďuje metabolismus, uvolňuje napětí a stres a zvyšuje celkovou imunitu organismu. Prokázán je rovněž pozitivní vliv při snižování tělesné hmotnosti, formování postavy a odstraňování celulitidy
  • Hydroterapie vyrovnává krevní tlak, zvyšuje prokrvení tkáně a způsobuje její celkové ozdravení, posiluje krevní oběh a kardiovaskulární systém a zamezuje vzniku civilizačních chorob
  • Hydroterapie posiluje a zpevňuje svaly, úpony šlach a klouby a prospívá pohybovému aparátu
  • Používání bazénku v rodinném kruhu buduje pevné a harmonické rodinné vztahy, tvoří novou dimenzi aktivního odpočinku rodiny s dětmi a prospívá k posilování intimních vztahů.

Nejčastěji se jedná o vířivé bazény, nazývané také spa v kompaktním provedení. Jsou to spa, které je možné volně postavit a nejsou pro ně nutné žádné zásadní stavební úpravy. Lze je umístit uvnitř domu – do haly, zimní zahrady, koupelny, domácího fitness a podobně, ale kteroukoli spa je však možno umístit i venku – na zahradě či terase … Nejčastěji jsou obloženy dřevěným obkladem a celá filtrační a masážní technologie je umístěna pod dřevěným krytem. Koncepce těchto spa je na bázi účinných masáží všech svalových partií. Jsou vybaveny hydroterapeutickými vodními masážemi, které blahodárně působí na tlakové masážní body a tím zaručují dokonalou masáž celého těla. Zbaví Vás stresu a přepětí svalstva od krku až po prsty na nohou. Spa jsou vybaveny kartušovými filtracemi a většinou základní dezinfekcí ozonem. Součástí spa jsou integrované elektrické ohřevy, masážní čerpadla, dmychadla a řídící elektronika. Jsou to kompaktní celky pro privátní využití. Pro užití ve veřejném sektoru jsou zcela nevhodné. S ohledem na jejich cenovou dostupnost a několikanásobně nižší cenu než je cena vířivých bazénu pro veřejné využití, jsou i tyto instalovány do míst s veřejným využitím, což sebou samozřejmě nese riziko nekvalitní a hygienicky nezpůsobilé vody.

Zabudované whirlpooly se od předchozích spa liší ve stavebním pevném osazení na určité místo,ze kterého jsou potrubím propojeny s technologickým zázemím umístěným mimo relaxační prostor. Tyto whirlpooly jsou již vybaveny pískovou filtrací a celé technologické zázemí je sestavováno na míru např. podle zdroje tepla pro ohřev vody, způsob chemické úpravy vody apod. Aby byly sníženy pořizovací náklady je technologie dimenzována pro menší počet osob a odběr z hladiny whirlpoolu je řešen skimmerem. Z toho důvodu jsou i tyto whirlpooly určeny pouze pro privátní využití.

Tyto vířivé bazény se vyznačují dokonalou obměnou vody, a to díky cirkulačnímu systému, kdy se upravená voda přivádí do dna bazénu a odvádí přepadovým žlábkem po celém obvodu do akumulační nádrže odkud se čerpá na úpravnu vody. Největší zkušenosti s provozem veřejných lázní mají v SRN, kde byla také vypracována příslušná legislativa. Německé normy DIN 19644 a DIN 19605 jsou určitým návodem jak provozovat veřejné vířivé bazény u nás. Vířivé bazény jsou převážně koncipovány jako relaxační perličkové masáže sloužící k prokrvení těla a uvolnění pokožky. Materiálově jsou vyrobeny z jednoho kusu akrylátu v různých barevných provedeních. Z vnější strany jsou vyztuženy skelným vláknem a tepelně izolovány polyuretanovou pěnou. Dokonale hladký povrch je příjemný na dotek a snadný na údržbu.